Loading…

AstraZeneca përballet me ndalimin e radhës nga këto vende

  • 08/04/2021 | 20:45

AstraZeneca përballet me ndalimin e radhës nga këto vende

Australia dhe Filipinet kanë pezulluar përdorimin e vaksinës ‘AstraZeneca’ kundër COVID-19, ndërsa Bashkimi Afrikan ka lënë planet për të blerë vaksinën, duke dëmtuar më tej shpresat e kompanisë për shpërndarjen e dozave të vaksinës së saj në të gjithë botën.


Vaksina, e zhvilluar në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit dhe konsiderohet si pioniere në betejën globale të vaksinimit, po merr “goditje” për sigurinë e saj, ndërsa problemet e furnizimit vazhdojnë pas rezultateve të fazës së tretë të provave klinike u botuan në dhjetor.

Filipinet kanë pezulluar përdorimin e vaksinës AstraZeneca për njerëzit nën moshën 60 vjeç, pasi Agjencia Evropiane e Barnave njoftoi të Mërkurën se kishte gjetur raste të rralla të mpiksjes së gjakut në disa persona të rinj në moshë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë