Loading…

Astronomët nuk e shpjegojnë dot: Sinjale misterioze radioje vijnë nga ‘Rruga e Qumështit’

  • 12/10/2021 | 17:38

Astronomët nuk e shpjegojnë dot: Sinjale misterioze radioje vijnë nga ‘Rruga e Qumështit’

Astronomët kanë zbuluar valë radio të pazakonta që vijnë nga qendra e Rrugës së Qumështit – por ata nuk e dinë se çfarë i shkakton ato.

Grupi i sinjaleve, i quajtur kolektivisht ASKAP J173608.2-321635 sipas koordinatave të tyre, sugjerojnë një grup të ri të objektit yjor, sipas ekspertëve.

Ata u zbuluan duke përdorur radio teleskopin ASKAP në shkretëtirën e Australisë Perëndimore, rreth 500 kilometra (800 km) në veri të Perth.

Ajo që është e çuditshme është se sinjali ndizet dhe fiket në intervale të parregullta për javë të tëra, para se papritmas të ‘fiket’ dhe të errësohet – diçka që nuk përputhet me asnjë objekt të njohur hapësinor, zbulojnë ekspertët.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë