Loading…
Auditori gjen shkelje në Komunën e Prishtinës
  • 18/06/2018 | 22:12

Auditori gjen shkelje në Komunën e Prishtinës

Komuna e Prishtinës, gjatë vitit 2017, kishte shpenzuar vetëm 57 % të buxhetit për investimet kapitale.


Për vitin e kaluar, buxheti final i investimeve kapitale ishte mbi 31 milionë, derisa ishin shpenzuar rreth 17 milionë, raporton KTV.

Auditori i Përgjithshëm në Raportin për vitin 2017 ka vlerësuar se ky realizim i Komunës paraqet një performancë më të dobët në krahasim me vitin paraprak.
Për më tepër, sipas ZAP-it, trendi negativ paraqitet që nga viti 2015 dhe se ekzekutimi i ulët lidhur me investimet kapitale është sfida kryesore, me të cilën përballet komuna.

Organizatat që monitorojnë punën e Komunës thonë se raporti i auditimit nuk dallon shumë me atë të vitit të kaluar.

Arsyet për një ekzekutim kaq të ulët të buxhetit që Komuna i ka dhënë ZAP-it lidhen me vonesat në realizimin e projekteve, inicimin dhe lidhjen e kontratave me vonesë.

Auditori, në anën tjetër, rekomandon Kryetarin e Komunës që të ndërmarrë një vlerësim sistematik të arsyeve për nivelin e ulët të ekzekutimit të këtij buxheti dhe të rishikohet Performanca buxhetore në baza mujore.

Ndërkohë, ZAP- i, në nëntë raste, ka gjetur se Komuna e Prishtinës kishte angazhuar zyrtarët në kryerjen e punëve për periudhën më të gjatë se gjashtë muaj dhe pa procedura përkatëse të rekrutimit.

Komuna gjithashtu kishte shkelur ligjin për shërbimin civil edhe në nëntë raste të tjera, kur 9 pozita menaxhuese ishin mbuluar me ushtrues detyre, më gjatë se tre muaj, e disa që nga viti 2015.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë