Loading…

Australia mbyll kufirin shtetëror për herë të parë në 100 vjet si pasojë e COVID-19

  • 06/07/2020 | 12:25

Australia mbyll kufirin shtetëror për herë të parë në 100 vjet si pasojë e COVID-19

Kufiri midis dy shteteve më të populluara të Australisë do të mbyllet nga e marta për një periudhë të pacaktuar, ndërsa autoritetet përpiqen të përmbajnë një shpërthim të koronavirusit në qytetin e Melburnit, transmeton Gazeta Metro.


Vendimi i njoftuar të hënën shënon herën e parë që kufiri midis Victoria dhe Neë South Ëales është mbyllur në 100 vjet. Zyrtarët bllokuan për herë të fundit lëvizjen midis dy shteteve në 1919 gjatë pandemisë së gripit spanjoll.

Masa, megjithatë, ka të ngjarë të jetë një goditje për rimëkëmbjen ekonomike të Australisë pasi shkon në recesionin e saj të parë në gati tre dekada.

Numri i rasteve të COVID-19 në kryeqytetin Victorian të Melbourne është rritur në ditët e fundit, duke bërë që autoritetet të zbatojnë urdhra të rrepta të distancimit social në 30 periferi dhe të vendosin nëntë kulla të banesave publike në mbyllje të plotë.

Shteti njoftoi 127 infeksione të reja COVID-19 brenda natës, ndërsa raportoi për dy vdekje./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë