Loading…

Autopsia te viktimat e koronavirusit: Mjekët zbulojnë diçka që e cilësojnë shumë dramatike

  • 12/07/2020 | 18:30

Autopsia te viktimat e koronavirusit: Mjekët zbulojnë diçka që e cilësojnë shumë dramatike

Autopsitë mbi njerëzit që vdiqën nga koronavirusi po ndihmojnë mjekët të kuptojnë se si sëmundja prek trupin – dhe një nga gjetjet më të shquara ka të bëjë me mpiksjen e gjakut, thotë një patolog, transmeton Gazeta Metro.


Amy Rapkieëicz, kryetari i departamentit të patologjisë në Universitetin e Neë York Langone Center Center, foli me Erin Burnett në CNN’s OutFront.

Disa pacientë me COVID-19 dihet se zhvillojnë çështje të koagulimit të gjakut, por shkalla dhe masa në të cilën ndodh është përshkruar si “dramatike” nga Rapkieëicz.

“Koagulimi nuk ishte vetëm në qelizat e mëdha, por edhe ato më të voglat. Dhe kjo ishte dramatike, sepse megjithëse mund ta kishim pritur në mushkëri, ne e gjetëm atë në pothuajse çdo organ që shikuam në studimin tonë të autopsisë,” tha ajo.

Studimi i Rapkieëicz që përshkruan gjetjet e saj u botua në fund të qershorit në revistën Lancet EClinicalMedicine.

Autopsitë treguan gjithashtu diçka të pazakontë për megakaryocytes, ose qelizat e mëdha të palcës së eshtrave. Zakonisht ato nuk qarkullojnë jashtë kockave dhe mushkërive, tha Rapkieëicz.

“Ne i gjetëm ato në zemër dhe në veshka dhe në mëlçi dhe në organe të tjera,” tha ajo. “Veçanërisht në zemër, megakaryocytes prodhojnë diçka të quajtur trombocitet që janë të përfshirë në koagulimin e gjakut”.

Studiuesit shpresojnë të zbulojnë se si këto qeliza ndikojnë në mpiksjen e anijeve të vogla në COVID-19, tha ajo.

Gjatë fazave të hershme të pandemisë, mjekët menduan se virusi do të provokonte inflamacion në zemër me miokardit, tha ajo.

Por autopsitë kanë gjetur një incident shumë të ulët të miokarditit, tha Rapkieëicz.

Ajo tha se një nga “mundësitë – nëse ka një që të llogaritet në virus” është që patologët kanë patur mundësinë të ekzaminojnë organet e shumë viktimave COVID-19 dhe të hetojnë proceset e sëmundjes që ndodhin. Ajo tha se mundësia me të vërtetë nuk ishte e disponueshme me H1N1 ose shpërthimin origjinal të SARS./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë