Loading…

Avokati i Kadri Veselit nderohet me çmim prestigjoz mbretëror, i jepet nga Princi William

  • 13/11/2021 | 10:00

Avokati i Kadri Veselit nderohet me çmim prestigjoz mbretëror, i jepet nga Princi William

Avokati i Kadri Veselit në Hagë, Ben Emmerson ka fituar një çmim prestigjoz për punën e tij.

Ai u nderua me një “CBE” për shërbimet e tij ndaj ligjit ndërkombëtar në listën e nderimeve të ditëve të Mbretëreshës, shkruan lajmi.net.

Atij iu dha çmimi nga Lartësia e Tij Mbretërore Princi William, Duka i Kembrixhit.

Emmerson, një këshilltar specialist kryesor në të drejtën publike dhe menaxhimin e rrezikut ndërkombëtar të korporatave, shërben si Shef Global i Drejtës Ndërkombëtare Publike në Zyrën e firmës në Londër.

Ai është një avokat i arrirë në sallën e gjyqit me 35 vjet histori në sipërfaqen e shteteve sovrane, si dhe klientëve individualë dhe të korporatave përpara gjykatave dhe tribunaleve, duke përfshirë më shumë se 20 çështje në Gjykatën e Lartë të Mbretërisë së Bashkuar dhe më shumë se 30 raste në Gjykatën Evropiane të Drejtave të Njeriut.

CBE është një nga urdhrat e rangut më të lartë në Britani dhe u jepet njerëzve me të arritura të jashtëzakonshme si dhe atyre në shenjë mirënjohje për shërbimin ndaj shtetit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë