Loading…

“Avullimi i 2 milionë eurove”: Profesori amerikan thotë se Kosova nuk po arrin ta luftojë korrupsionin

  • 23/10/2020 | 21:35

“Avullimi i 2 milionë eurove”: Profesori amerikan thotë se Kosova nuk po arrin ta luftojë korrupsionin

Profesori amerikan në Shkollën e Studimeve Profesionale të Universitetit të Nju Jorkut, SHBA, Alon Ben-Meir, e ka cilësuar të dështuar sistemin e drejtësisë në Kosovë.


Ai një gjë të tillë e ka thënë përmes llogarisë së tij në ‘Twitter’, teksa ka përmendur edhe skandalin e vjedhjes së 2.1 milionë eurove nga Thesari i Shtetit.

“Disa ditë pas raportit të Komisionit Euro të vitit 2020 mbi #Kosovën, përparimi i theksuar në luftën kundër korrupsionit mbetet i ulët, mbi 2 milion € u vodhën nga thesari. Kosova nuk po arrin të luftojë korrupsionin dhe të ndërtojë një sistem të fortë juridik edhe pas 12 vjetësh pavarësi”, ka deklaruar profesori amerikan.

Ditë më parë, u vodhën rreth dy milionë euro nga Thesari i Shtetit, para këto të cilat janë deponuar në llogari të ndryshme bankare. Dy nga personat të cilët po dyshohen për posedim të një shume parash të tyre ndodhen në arrati.

Policia e Kosovës ka arritur ta arrestojë zyrtarin përgjegjës në Ministrinë e Financave, Labinot Grudën, të cilit më pas iu caktua masa e paraburgimit për 30 ditë nga Gjykata Themelore e Prishtinës.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë