Loading…

Babai dogji me ujë të nxehtë vajzën, gjyshja rrëfen momentet e sherrit

  • 03/03/2017 | 09:09

Babai dogji me ujë të nxehtë vajzën, gjyshja rrëfen momentet e sherrit

Dhuna në familje ka mbizotëruar për vite me radhë në familjen Xhura në Durrës, e cila jeton mes varfërisë në Porto Romano.


Episodi i radhës është shënuar mbrëmjen e të mërkurës, kur vajza 14-vjeçare ka ndërhyrë për të shuar sherrin mes prindërve, por ka përfunduar e djegur në gjymtyrën e poshtme me ujin që ziente mbi sobën e drurit.

Tashmë 14-vjeçarja ndodhet në repartin e Djegie-Plastikës në QSUT për të marrë ndihmën mjekësore.

Një banesë e varfër gjithsej jo më shumë se 45 metra katrorë, është “dëshmitare” e dramës me të cilën përballet familja Xhura në Porto-Romano, 100 metra larg prej fushës ku digjen qindra tonë mbetje urbane.

Në banesë ka shkuar gjyshja 70-vjeçare e vajzës, e cila me lot në sy rrëfen se djali i saj Kujtimi, i cili është në kërkim nga policia, vazhdimisht konsumon alkool, si pasojë e problemeve të mëdha ekonomike që kalon kjo familje.

a

“Shtëpinë e gjeta hapur kur shkova. Nuk kishte njeri brenda. Im bir pi alkool e dehet. Këtë ai e bën nga mërzia, sepse nuk kanë punë, e kanë halle. Nuk e ka djegur i ati me dashje, është rrëzuar tenxherja sepse soba tundet sa andej-këndej. Këta janë fukarenj në pikë të hallit për bukë”, thotë 70-vjeçarja.

Gjatë dëshmisë së saj në polici, nëna e 14-vjeçares Manushaqe Xhura ka rrëfyer ngjarjen, duke theksuar se djegia e vajzës ka qenë aksidentale.

“Kujtimi ishte i dehur, më kërkonte para, por unë nuk pranoja t’i jepja. Ai nisi të më dhunonte. Vajza ndërhyri për të shuar sherrin. Kujtimi qëlloi me shkelm sobën e drurit, që gjendet në mes të shtëpisë dhe qëndron mbi katër tulla. Tenxherja me ujë të nxehtë u rrëzua mbi prehrin e vajzës”, ka rrëfyer nëna.

Soba e drurit qëndron ende në mes kuzhinës aty ku rrinë zakonisht 5 anëtarët e familjes me origjinë nga zonat e thella të Burrelit, shkruan ‘Bw’.

Në banesë ka mbetur edhe vakti i fundit i konsumuar nga familja, e cila është shpërbërë pas ngjarjes.

Kjo familje mbijeton vetëm nga puna e të dy prindërve të cilët për çdo mëngjes i drejtohen fushës së mbetjeve urbane dhe aty mbledhin shishe plastike , apo qelqi, që më pas i shesin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë