Loading…

Lopa e detit me emrin ‘Trump’ të gdhendur në trup

  • 12/01/2021 | 16:29

Lopa e detit me emrin ‘Trump’ të gdhendur në trup

Autoritetet amerikane të botës së egër kanë filluar një hetim pasi u zbulua një manat me fjalën ‘Trump’ të gërvishtur në shpinë, transmeton Gazeta Metro.


Gjitari detar u pa të dielën në ujërat e Homosassa në Florida, me mbiemrin e presidentit amerikan të shkruar mbi trupin e tij. Zyrtarët i thanë agjencisë së lajmeve AP se kafsha nuk duket të jetë plagosur rëndë, dhe fjala u fërkua në alga që rriteshin në lëkurën e saj.

Por një video e manatee ka çuar në protesta publike. Manatees, të njohura me nofkën ‘lopët e detit’ janë të mbrojtura sipas ligjit amerikan, dhe kushdo që shpallet fajtor për ngacmimin e tyre përballet me një vit burg dhe 50,000 dollarë gjobë.

Imazhet e kafshës u shpërndanë së pari nga Citrus County Chronical, një gazetë lokale, dhe janë shpërndarë gjerësisht në mediat sociale.

Hetimet mbi incidentin po drejtohen nga Shërbimi i Peshkut dhe Kafshëve të Egra. Qendra për Diversitetin Biologjik, një organizatë bamirëse për ruajtjen, po ofron gjithashtu $ 5,000 për informacion që çon në dënimin e atyre që janë përgjegjës.

‘Është pikëlluese që kjo manate iu nënshtrua këtij akti të ndyrë dhe kriminal’, tha Jaclyn Lopez, drejtore e qendrës, në një deklaratë për mediat lokale. ‘Është e qartë se kush dëmton këtë gjigant të pambrojtur dhe të butë është i aftë të bëjë dhunë të rëndë dhe duhet të kapet menjëherë’, shtoi ajo.

Manatee është një gjitar i madh, i ngadaltë, i cili është bërë një nuskë jozyrtare për Florida. Aktualisht janë rreth 6,300 në shtet, sipas USFWS. Ata zakonisht mblidhen në ujëra më të ngrohtë rreth shtetit gjatë kohës së dimrit ndërsa temperaturat bien.

Megjithatë numri i tyre ka rënë në vitet e fundit për shkak të humbjes së habitatit, lulëzimit të algave dhe goditjeve nga anije që lëvizin me shpejtësi. Ata janë gjithashtu të prekshëm nga sulmet nga njerëzit ndërsa grumbullohen në ujin e cekët të lumenjve dhe kanaleve lokale.

Sipas Komisionit të Ruajtjes së Peshkut dhe Kafshëve të Egra në Florida, 637 manate vdiqën në vitin 2020, 90 prej të cilëve ishin viktima të përplasjeve të anijeve. 15 të tjerë u vranë nga bashkëveprime të tjera me njerëz. //gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë