Loading…

Baleti Kombëtar i Kosovës me katër shfaqje gjatë muajit mars

  • 01/03/2017 | 16:09

Baleti Kombëtar i Kosovës me katër shfaqje gjatë muajit mars

Baleti Kombëtar i Kosovës gjatë muajit mars do të parqes katër shfaqje, nga koreografë vendorë dhe të huaj.


Këto shfaqje të baletit do të jepen këtë muaj në Teatrin Kombëtar të Kosovës:

02.03.2017 – Shfaqja “Drejtësi tranzicionale”
Koreografia: Christie Coleman

09.03.2017 – Shfaqja “Recomposed”
Koreografia: Christophe Béranger & Jonathan Pranlas-Decsours

16.03.2017 – Shfaqja “Netët Arabe”
Koreografia: Pullumb Agalliu

23.03.2017 – Shfaqja “Drejtësi tranzicionale”
Koreografia: Christie Coleman

30.03.2017 – Shfaqja “Rrugë e gjatë dhe me kthesa” – Premierë
Koreografia: Darrel Toulon

31.03.2017 – Shfaqja “Rrugë e gjatë dhe me kthesa” – Repriza e parë
Koreografia: Darrel Toulon

Baleti në Kosovë është formuar në vitin 1972 në Prishtinë, në Teatrin Kombëtar të Kosovës. Njëzet e shtatë balerinët e parë të Trupës së Baletit të Kosovës mbaruan shkollën e baletit në Shkup, Maqedoni. Pas luftës në Kosovë, dhe pas afro dhjet vitesh të mosfunksionimit të Trupës së Baletit në Kosovë, hapet shkolla e parë e Baletit, në vitin 2000. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë