Loading…
Baleti Kombëtar i Kosovës shfaqet në teatrin 80 vjeçar të Parisit, dëshmohet si serioz
  • 07/06/2018 | 12:26

Baleti Kombëtar i Kosovës shfaqet në teatrin 80 vjeçar të Parisit, dëshmohet si serioz

Shfaqja që i referohet gjendjes aktuale të Kosovës, të ardhmes së saj e perceptimit të traditave, realizuar në një skenografi minimale, krijon portretin e një prej shteteve më të izoluara në Evropë.


Si e tillë kjo histori u përcoll përmes vallëzimit për tri net me radhë dhe magjepsi publikun francez, shkruan sot “Koha Ditore”.

“Recomposed” me koreografi të Christopher Beranger dhe Jonathan Pranlas, nga balerinët e Baletit Kombëtar të Kosovës, u luajt në teatrin me traditë 80-vjeçare “La Palace” në Paris. Kjo qe hera e parë që balerinët kosovarë prezantuan shtetin në Francë. Ata u mirëpritën me duartrokitje dhe brohoritma të shumta.

“La Palace” është një teatër, i cili përveç shfaqjeve mirëpret edhe koncerte e aktivitete të tjera. Salla e saj ka rreth 600 ulëse.

Drejtori i Baletit Kombëtar të Kosovës, Ahmet Brahimaj, ka thënë se salla për tri net me radhë ka qenë e mbushur gati përplot. Fakti se kjo trupë ka bërë që publiku francez të jetë prezent dhe të duartrokasë performancën e BKK-së, për Brahimajn, është arritje shumë e lartë. Megjithëse e kishte marrë pak me drojë se si do të jetë pritja.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë