Loading…

Banka Botërore: Ekonomia e Ballkanit rritet me 4.4 për qind në 2021

  • 03/04/2021 | 13:06

Banka Botërore: Ekonomia e Ballkanit rritet me 4.4 për qind në 2021

Pas rënies së madhe në vitin 2020 të shkaktuar nga pandemia dhe masat kufizuese, rritja ekonomike në Ballkanin Perëndimor pritet të rritet në 4.4% në 2021.


Kjo u raportua nga parashikimet më të fundit të Bankës Botërore, një institucion financiar i cili megjithatë raportoi se situata varet ndjeshëm nga vënia nën kontroll e epidemisë në Shqipëri, Bosnjë dhe Hercegovinë, Mali i Zi, Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Kosova.

Rivendosja e besimit të konsumatorit dhe biznesit, përmirësimi i kornizës nga paqëndrueshmërisë politike janë gjithashtu faktorë të rëndësishëm.

Ekonomitë e varura nga turizmi, në veçanti Shqipëria dhe Mali i Zi do të duhet të përballen me kufizimet në udhëtimet ndërkombëtare, me ndikime të mundshme negative në sektorin e turizmit.

Sipas parashikimeve të reja të Bankës, rritja më e qëndrueshme ekonomike do të regjistrohet këtë vit në Malin e Zi (+ 7.1%), pasuar nga Serbia (+ 5.0%), Shqipëria (+ 4.4%), Kosova (+ 4.0%), Maqedonia e Veriut (+ 3.6%) dhe Bosnjë dhe Hercegovina (+ 2.8%). Në vitin 2020, rënia më e rëndë e PBB-së në rajon u regjistrua në Malin e Zi (-14,9%), pasuar nga Kosova (-6,9%), Shqipëria (-4,7%), Maqedonia e Veriut (-4, 5%), Bosnja dhe Herzegovina (-4.0%), ndërsa ekonomia në Serbi u ngadalësua me -1.0%. (ANSA).

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë