Loading…

Banka Botërore mund të pezullojë financimin e vaksinave në Liban

  • 23/02/2021 | 15:19

Banka Botërore mund të pezullojë financimin e vaksinave në Liban

Banka Botërore kërcënoi të martën të pezullojë financimin për vaksinat e koronavirusit në Liban, për ato që ajo tha shkelje nga anëtarët e parlamentit të cilët u inokuluan pa u regjistruar paraprakisht, transmeton Gazeta Metro.


Një veprim i tillë nga Banka Botërore do të kishte pasoja të rënda pasi Libani lufton përmes krizave të rënda financiare dhe ekonomike dhe ka nevojë të jashtëzakonshme për ndihmë. Banka Botërore tha muajin e kaluar se miratoi 34 milion dollarë për të ndihmuar në pagimin e vaksinave për Libanin që do të inokulojë mbi 2 milion njerëz. Fushata e vaksinimit në vend filloi në 14 shkurt dhe Libani deri më tani ka marrë gati 60,000 të shtëna të Pfizer-BioNTech.

“Të gjithë duhet të regjistrohen dhe të presin radhën e tyre! #noëasta ”, shkroi drejtori rajonal i Bankës Botërore Saroj Kumar Jha, duke përdorur një term libanez që do të thotë se nuk duhet të ketë nepotizëm.

Libani është i njohur për korrupsion dhe nepotizëm, i cili e ka sjellë kombin mesdhetar në falimentim.

Sekretari i përgjithshëm i parlamentit Adnan Daher u citua nga media shtetërore duke mohuar që 16 ligjvënës kishin kapërcyer vijën, e cila u jep përparësi punonjësve të mjekësisë dhe banorëve të paktën 75 vjeç. Daher tha që të gjithë ligjvënësit që morën inokulim ishin regjistruar dhe ishin në rregull.

Në janar, qeveria e Libanit nisi një platformë dixhitale të regjistrimit të vaksinimit të koronavirusit për njerëzit që jetojnë në një vend të vogël./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë