Loading…

Baraliu demaskon sondazhin e Mujës së VV’së: Veç në Prishtinë duhet të anketoni 1 mijë persona, sharlatanizëm

  • 20/01/2021 | 00:09

Baraliu demaskon sondazhin e Mujës së VV’së: Veç në Prishtinë duhet të anketoni 1 mijë persona, sharlatanizëm

Analisti kosovar, Bleron Baraliu, i cili jeton dhe vepron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e i cili në vazhdimësi merret me parashikime politike ka reaguar pas sondazhit të porositur të Armend Mujës i cili u prezantua sot në TV Dukagjini, shkruan Gazeta Metro.


Baraliu i cili është njohës i sondazheve dhe përgatit projeksione të tilla, ka gjetur një mori gabimesh dhe shkelje amatoreske nga Armend Muja i VV’së.

Ai thotë se për të bërë sondazhe me margjinë të gabimit të ulët, vetëm në Prishtinë duhet së paku të anketohen vetëm mbi 1ooo anketues.

Tutje, ai thotë se sondazhi i Riinvest që mbrapa saj qëndron Armend Muja i VV’së, është sharlatanizëm i sondazhit.

Postimi i plotë nga Baraliu:

Pastaj po cuditeni kur po satirizoj mbi ‘hulumtuesit’ e sondazheve… 🤦🏻‍♂️

I kane anketuar vetem 1100 persona te shperndare neper gjitha regjionet, dhe permes tyre e kane parashikuar rezultatin neper regjione veq e veq🏋🏻‍♂🏋🏻‍♂🏋🏻‍♂!!!

Matematika kerkon qe per te parashikuar rezultatin ne Prishtine, per shembull, mostra minimale duhet te perbehet nga mbi 1000 anketues vetem nga Prishtina. Me vjen keq por kur nje institut, si Riinvest, publikon dicka kaq flagrante, nuk kemi se si mos ta quajme sharllatanizem te llojit me elementar. 😥//gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë