Loading…

Barbados kërkon heqjen e Mbretëreshës për t’u kthyer në republikë

  • 16/09/2020 | 09:59

Barbados kërkon heqjen e Mbretëreshës për t’u kthyer në republikë

Barbados ka njoftuar synimin për të hequr Mbretëreshën si kreun e saj të shtetit, dhe për t’u bërë një republikë deri në nëntor të 2021, transmeton Gazeta Metro.


Një fjalim i shkruar nga kryeministrja Mia Mottley, citoi një paralajmërim nga kryeministri i parë i vendit ishull Karaibe, Errol Barroë, kundër “lëkundjeve në mjediset koloniale”.

Duke lexuar fjalimin, guvernatori i përgjithshëm Dame Sandra Mason tha: “Ka ardhur koha të lëmë plotësisht të kaluarën tonë koloniale. Barbadianët duan një kryetar shteti. Kjo është deklarata përfundimtare e besimit në atë që jemi dhe në atë që jemi të aftë të arrijmë. Prandaj, Barbados do të marrë hapin tjetër logjik drejt sovranitetit të plotë dhe do të bëhet një republikë në kohën kur ne festojmë 55 vjetorin e pavarësisë.”

Vendi fitoi pavarësinë e tij nga Britania në 1966, megjithëse Mbretëresha mbetet monarku i saj kushtetues dhe kryetari i shtetit.

Në vitin 1998, një komision i shqyrtimit kushtetues të Barbados rekomandoi statusin republikan dhe në 2015 kryeministri i atëhershëm, Freundel Stuart, tha “ne duhet të kalojmë nga një sistem monarkik në një formë republikane të qeverisjes në një të ardhme shumë të afërt”.

Shumica e vendeve të Karaibeve kanë mbajtur lidhje zyrtare me monarkinë pasi kanë arritur pavarësinë.

Barbados do të bashkohej me Trinidad dhe Tobago, Dominica dhe Guajana nëse vazhdonte me planin e tij për t’u bërë një republikë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë