Loading…

Barcelona thuhet se ka mashtruar duke rritur shitjen e të drejtave televizive për 150 milionë euro

  • 06/08/2022 | 19:06

Barcelona thuhet se ka mashtruar duke rritur shitjen e të drejtave televizive për 150 milionë euro

Pas një kohe të turbullt, brenda dhe jashtë fushës vitin e kaluar, Barcelona u përball me një ‘mal me borxhe’ dhe kërkoheshin veprime drastike.


Nga nevoja, klubi shiti pjesë të një numri të aseteve të tyre, duke përfshirë të drejtat e emrit të Camp Nou dhe 25 për qind të të drejtave televizive të klubit në La Liga për 25 vitet e ardhshme, firmës amerikane të investimeve Sixth Street.

Çmimi i paguar nga Sixth Street u raportua të ishte rreth 667 milionë euro.

Megjithatë, sipas gazetarit Pedro Morata, i cili shprehu shqetësimet e tij në El Partidazo të COPE, kjo shumë mund të jetë fryrë nga vetë Barcelona në shumën prej 150 milionë eurosh.

Barcelona deklaroi se marrëveshja e tyre me Sixth Street për 517 milionë euro do të sillte një fitim kapital prej 667 milionë euro. Por, presidenti Joan Laporta tha në Manhattan se 667 milionë euro ishin llogaritur dhe se ai shpresonte që të mos kishte dallime në interpretim nga La Liga.

Një diferencë prej 150 milionë eurosh është një shumë e madhe, aq më tepër kur merret parasysh Fair Play Financiar. Për kontekstin, nënshkrimet e Robert Leëandoëski, Jules Kounde dhe Raphinha kushtojnë afërsisht 120 milionë euro.

Sipas Pedro Morata, Sixth Street ndihmoi Barcelonën për të lehtësuar marrëveshjen. Një kompani guaske e quajtur Locksley Invest SL dyshohet se u krijua dhe Barcelona ia shiti të drejtat e saj televizive kompanisë.

Sixth Street më pas ra dakord të jepte me qira të drejtat për një periudhë 25-vjeçare me Barcelonën duke paguar 150 milionë shtesë për të marrë kontrollin e të drejtave nga viti i 26-të e tutje.

Ndërsa kjo lëvizje supozohej të zgjidhte çështjet e tyre financiare, lëvizja e klubit u bllokua nga La Liga me Barcelonën që përfundimisht u detyrua të tërhiqte një levë të dytë dhe të shiste 25 për qind të tjera në Barca Studios.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë