Loading…

Bashkëshortja e shqiptarit e fiton betejën ligjore me ‘Zara’

  • 09/08/2022 | 11:49

Bashkëshortja e shqiptarit e fiton betejën ligjore me ‘Zara’

Kotrri, e cila është bashkëshorte e një shqiptari, ka thënë se procesi gjyqësor ishte një peshë e vërtetë mbi supet e saj.


“Ka qenë më shumë se një vit, dhe shumë stresues në jetën time në shtëpi, si nënë e tre fëmijëve të vegjël, si dhe në biznes, pasi janë dashur orë të tëra për përgatitjen e dokumenteve të provave”, ka thënë ajo.

Kotrri tha se kishte marrë një e-mail që e informonte për vendimin e gjykatës ndërsa ishte në një vizitë në teatër me tre fëmijët e saj – por iu deshën disa ditë për të krijuar guximin për ta hapur atë.

“Ishte një dokument mjaft i gjatë dhe unë nuk mund të kuptoja shumë prej tij pasi kisha flutura në bark” tha ajo.

“Ka qenë shumë stresuese – por ne fituam,” shtoi ajo.

“Zara” kishte argumentuar se aplikimi për regjistrim nga marka tregtare “House of Zana” duhej të refuzohej sepse ishte shumë i ngjashëm në emër, gjë që mund të rezultonte në ngatërrimin e një marke tregtare me një tjetër nga klientët.

Julia King, që përfaqëson “Zara”, tha se emri Zana mund të përbënte një “kërcënim serioz” për Zara-n nëse tregu ishte i mbushur me marka që dukeshin të ngjashme.

Kotrri e themeloi dhe e quajti kompaninë e saj në vitin 2019 sipas fjalës shqipe “zana”.

Ajo tha se u kontaktua nga avokatët e Zara-s vitin e kaluar pasi u përpoq të regjistronte markën e saj.

Kotrri tha se ajo kishte qenë gjithashtu në kontakt me më shumë se 10 pronarë të tjerë të bizneseve të vogla të cilët ishin kontaktuar nga kompania e modës, duke u kërkuar atyre që të riemëroheshin për shkak të ngjashmërive me emrat e tyre.

Ajo ka akuzuar Zarën për sjellje “shumë frikësuese”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë