Loading…

Bashkimi Evropian jep detaje: Nga ky muaj pritet të vaksinohen qytetarët evropianë

  • 25/11/2020 | 10:37

Bashkimi Evropian jep detaje: Nga ky muaj pritet të vaksinohen qytetarët evropianë

Qytetarët e parë të Bashkimit Evropian mund të vaksinohen kundër koronavirusit deri në fund të muajit tjetër, njoftoi të mërkurën presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, transmeton Gazeta Metro.


Situata pandemike mbetet serioze, “me gati 3,000 vdekje në ditë”, pranoi von der Leyen. Kufizimet relaksuese “shumë dhe shumë shpejt” mund të çojnë në një valë të tretë pas Krishtlindjeve, paralajmëroi presidenti i Komisionit Evropian, duke i bërë thirrje BE-së “të mësojë nga vera”.

“Por ka edhe një lajm të mirë. Komisioni Evropian tashmë ka siguruar kontrata për vaksinat me gjashtë kompani farmaceutike. Qytetarët e parë evropianë mund të vaksinohen tashmë para fundit të dhjetorit. Më në fund ka dritë në fund të tunelit … Vaksinat janë të rëndësishme, por ajo që vlen është vaksinimi, ”tha von der Leyen në parlamentin Evropian./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë