Loading…

Skandaloze: Basketbollisti i njohur i NBA vesh bluzën me mbishkrimin ‘Yugoslavia’

  • 23/10/2022 | 20:19

Skandaloze: Basketbollisti i njohur i NBA vesh bluzën me mbishkrimin ‘Yugoslavia’

Basketbollisti slloven i NBA, Goran Dragic ka publikuar një fotografi mjaftë kontraverze dhe problematike në Instagram e tij me bluzën e tij të veshur që mbanë mbishkrimin ‘Yugoslavia’, transmeton Gazeta Metro.


Kjo fotografi e publikuar nga ana e tij ka marrë jo pak reagime në rrjetet sociale, ndërsa sipas mediumeve sllovene thuhet se ai e ka bërë këtë në nderim të basketbollistit legjendar, Ivo Daneu.

”Ne do të bëhemi kampionë bote!!! Yugoslavia #IvoDaneu #legend Hëna është e jotja, ari është i yni,” ka shkruar basketbollisti i Chicago Bulls.

Mirëpo, për një sportist një mesazh i tillë ‘politik’ është mjaftë problematik, si dhe mund të konsiderohet si provokim.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Goran Dragic (@the_1_dragon)

‘Ne do të bëhemi kampionë të botës’ është gjithashtu një film që tregon historinë e basketbollit jugosllav që nga viti 1947 e deri në Kampionatin Botëror në Lubjanë në vitin 1970, kur kombëtarja jugosllave kishte fituar medaljen e artë.

Gjithashtu, fotografia e publikuar ditën e djeshme thuhet se ndërlidhet edhe me ditën e lindjes së kroatit, Drazen Petrovic, i cili kishte vdekur në vitin 1993 në një aksident automobilistik në Gjermani. Petrovic lindi më 22 tetor 1964.

Kujtojmë se Goran Dragic është basketbollist shumë i njohur në NBA dhe këtë sezon ka kaluar te Chicago Bulls. Ai më herët ka luajtur edhe për klube si Brooklyn Nets, Toronto Raptors, Miami Heat e të tjera. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë