Loading…

Baton Haxhiu zbulon skenarin: Ambasadori Dell dha ‘urdhër’ që të ndërhyhet në veri të Kosovës

  • 12/07/2019 | 22:51

Baton Haxhiu zbulon skenarin: Ambasadori Dell dha ‘urdhër’ që të ndërhyhet në veri të Kosovës

Publicisti Baton Haxhiu në emisionin “Blic Interview”, ka theksuar se veriu i Kosovës është produkt i një situatë që është krijuar më 2004.


“Më ka ardhur shumë keq që shoqëria shqiptare në Kosovë dhe në Shqipëri nuk është treguar e gatshme për të debatuar për një opsion të dytë ose opsion të tretë dhe mendoj se është një grup i njerëzve të cilët e kanë njëfarë kriminaliteti gjuhësor, për shkak se kanë edukatë të munguar ose janë pasionantë të së keqes, të cilët fjalën tradhti e përdorin, gjënë e parë kur s’kanë argumente për ta vendosur në tavolinë dhe nuk janë pak ata”, tha ai, raporton Gazeta Blic, transmeton Klan Kosova.

“Veriu i Kosovës është produkt i një situate që është krijuar kryesisht në vitin 2004”, tha Haxhiu, duke shtuar, se në vitin 2010, ambasadori Dell, kishte kërkuar nga Thaçi, që ta shpëtoj veriun.

“Ndërsa në vitin 2010 Christopher Dell në njëfarë mënyrë i dha urdhër presidentit dhe i tha shko shpëtoje veriun se në veri tashmë dominon gjithçka serbe, ku tashmë s’kishte asnjë lidhje me Kosovën, as me simbolikë, as me përmbajtje, as me gjeografi, pra në vitin 2010 nisi rikthimi i ngadalshëm i veriut brenda institucioneve të Kosovës”.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë