Loading…

BB përkrah me kusht TC Kosova e Re, kërkon zbatimin e kritereve (Dokument)

  • 21/02/2017 | 15:33

BB përkrah me kusht TC Kosova e Re, kërkon zbatimin e kritereve (Dokument)

Banka Botërore në letrën që ia ka kthyer ministrit të Zhvillimit Ekonomik Blerand Stavileci, në lidhje me Termocentralin “Kosova e Re”, ka theksuar se vetëm nëse plotësohen të gjitha kriteret, atëherë do ta dërgoj për aprovim në Bordin Ekzekutiv mbështetjen e këtij projekti.


Kështu thuhet në letrën ekskluzive që e ka siguruar GazetaBlic.

“Sipas dokumentit Drejtimet e Bankës Botërore për Energjinë, Banka do të përkrah gjenerim të ri të energjisë nga thëngjilli vetëm në rrethana jashtëzakonisht të rralla, ku thëngjilli është opsioni i vetëm i përballueshëm për të përmbushur nevojat energjetike të vendit”, thuhet ndër të tjera në këtë letër, përmes së cilës Banka Botërore i është përgjigjur letrës së ministrit të Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci.

Një ndër kërkesat e Bankës Botërore është që edhe miniera e cila do të furnizojë linjit për KRPP-në të konsiderohet një kapacitet i asocuar dhe kjo duhet të përmbush të gjitha politikat mjedisore dhe sociale të Bankës që njihen si standard grolab për mbrojtjen e e nerëzve të ndikuar nga projektet.

a aa aaa aaaa

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë