Loading…
BB: Shqipëria e mbyll vitin me rritje ekonomike 4%
  • 04/10/2018 | 16:21

BB: Shqipëria e mbyll vitin me rritje ekonomike 4%

Banka Botërore në raportin e saj për Shqipërinë sugjeron ndër të tjera veprime dhe politika lokale, kombëtare dhe globale me qëllim thyerjen e ciklit të varfërisë. Në këtë raport, Banka Botërore ka vlerësuar reformat për rritjen ekonomike, duke e cilësuar si hap mjaft të mirë marrjen e borxhit eurobond prej 500 milionë eurosh.

Shqipëria parashikon Banka Botërore do ta mbyllë vitin me një rritje ekonomike prej 4%, raporton abcnews. Gjatë prezantimit të raportit për vendet e Ballkanit Perëndimor ekspertët e institucionit ndërkombëtar financiar vlerësuan ecurinë pozitive të të gjithë komponenteve.

Rritja ekonomike vunë në dukje ekonomistët e Bankës Botërore është shoqëruar me rritje të vendeve të punës dhe rënie të papunësisë.

“Punësimi është rritur me 4% në gjysmën e parë të 2018, kryesisht në sektorin e shërbimeve. Kjo vijon prej disa vitesh. Ka nxitur pjesëmarrjen në forcat e punës, papunësia është ulur në 12.4% në fund të tremujorit të dytë duke arritur minimumin historik prej disa vitesh“.

Banka Botërore vlerësoi reformat e ndërmarra nga qeveria për rritjen ekonomike dhe në të njëjtën linjë sheh edhe marrjen e eurobondit prej 500 milionë eurosh me një interes prej 3.55% në tregjet ndërkombëtare të kapitalit.

“Emetimi i Eurobondit në të njëjtën linjë me zgjatjen e maturimit të borxhit dhe uljen e normës interesit qe paguajmë në total për borxhin publik. Pjesëmarrja në tregjet e huaja flet për ecuri pozitive të ekonomisë”.

Megjithëkëtë Shqipëria mbetet një nga vendet me borxhin më të lartë publik dhe ekonsomistët e Bankës Botërore i bëjnë thirrje qeverisë të rendisë ndër pritoritet e saj konsolidimin fiskal, të racionalizojë shpenzimet publike dhe të bëjë kujdes nga rreziqet që sjell partneriteti publik privat. Në këtë pike Banka Botërore tërheq vëmendjen.

“Qëndrimi ynë në një linje me atë të FMN. Partneriteti publik privat është një mënyrë për të ekzekutuar një program publik. Ne mendojmë që perdorimi i propozimeve të pakërkuara është pak më i lartë se duhet të jete. Ky ka qenë dialogu me Ministrin e Financave, sesi ta përdorin këtë instrument më mirë“.

Sa i përket ofertës së kompanisë serbe të telefonisë Telekom Serbia për të qenë pjesë e tregut shqiptar të telefonisë ekonomistët e Bankës Botërore thonë se transaksionet ndjekin rregullat e tregut, ndërkohë që apelojnë për monitorim rigoroz nga autoritetet vendase.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë