Loading…

BBC: Lëshohet urdhër-arrest ndaj Vladimir Putinit

  • 17/03/2023 | 16:39

BBC: Lëshohet urdhër-arrest ndaj Vladimir Putinit

Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve ka lëshuar urdhër-arrest për Presidentin rus, Vladimir Putin.


Putin akuzohet si përgjegjës për krime të luftës, përfshirë depërtimin joligjor të fëmijëve nga Ukraina në Rusi.

Gjykata thotë se krimet janë kryer në Ukrainë nga 24 shkurti i vitit 2022, kur Rusia nisi invazionin.

Moska zyrtare i ka mohuar akuzat për krime lufte gjatë invazionit./BBC

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë