Loading…

BBC: Treni shton tensionet e Serbisë me Kosovën

  • 15/01/2017 | 09:54

BBC: Treni shton tensionet e Serbisë me Kosovën

Kosova ka penguar një tren serb që tentoj kaloj kufirin midis dy vendeve, Serbisë dhe Kosovës, kështu e nis BBC artikullin kushtuar trenit serb që provoi të hynte ilegalisht në territorin e Kosovës.


Shërbimi përurues i trenit nga Beogradi në veri të Kosovës e përshëndeti këtë si një lidhje e rëndësishme e transportit nga ana e Serbisë, raporton BBC, transmeton gazetametro.net.

Ky shërbim tha se slogani “Kosova është Serbi” i pikturuar në tren ishte një festë e trashëgimisë kulturore serbe, edhe pse ky sllogan ishte i shkruar në 20 gjuhë të ndryshme në tren.

Por Kosova, e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, e pa trenin si një provokim, shkruan tutje BBC

Treni rus i cili ishte nisur te hyj ne Kosovë, ka qenë i zbukuruar me imazhe të mëdha të ikonave ortodokse serbe fetare nga manastiret e famshme në Kosovë, ndërsa mikpritëset në tren ishin të veshura me ngjyrat kombëtare të Serbisë.

_93573641_a02857ac-2e7d-470a-a327-5fccdf96c9be

“Kjo është si një ekspozitë që paraqet trashëgiminë tonë kulturore”, deklaroi Marko Gjuriq, i cili udhëheq zyrën e qeverisë serbe për Kosovën.

Treni ishte nisur nga Beogradi për në Mitrovicë, në pjesën veriore të Kosovës, ku shumica e serbëve etnikë të Kosovës jetojnë.

Aktualisht, udhëtimi me tren nga Mitrovica në Beograd merr 10 orë kohë, dhe Serbia thotë se shpreson për të krijuar një linjë të drejtpërdrejtë.

As Serbia, as Rusia nuk e pranojnë pavarësinë e Kosovës, e cila ishte shpallur nëntë vjet pas luftës.

Por, kryeministri serb Aleksandar Vucic tha se ai e urdhëroi trenin për tu ndaluar në Rashkë në anën serbe të kufirit, duke thënë se forcat speciale kosovare ishin duke u përpjekur për të hedhur në erë gjatë rrugës.

Por, të gjitha këto akuza i ka mohuar ana kosovare, shkruan në vazhdim BBC.

Megjithatë, kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, i cili ka kontaktuar me SHBA-në dhe Bashkimin Evropian për të shprehur shqetësimet e vendit të tij, ka thënë:

“Unë besoj se kthim prapa treni ishte veprimi i duhur dhe hyrja e saj në Republikën e pavarur dhe sovran të Kosovës nuk do të jetë e lejuar “, citohet Mustafa.

Vucic akuzoi Kosovën, duke  thënë një konferencë për shtyp se ishte ai që  vendosi për të ndaluar trenin ” për të treguar se ne duam paqe”.

“Ne dërguam një tren, jo një tank,” shtoi Vucic. Kështu përfundon edhe shkrimi i bbc për trenin Serb që ishte donacion rus, e që tentoj të futej ilegalisht në Kosovë.  /gazetametro.net.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë