Loading…

BE dënon ashpër dhunën në Veri: S’pranojmë më veprime provokuese të njëanshme

  • 26/05/2023 | 19:17

BE dënon ashpër dhunën në Veri: S’pranojmë më veprime provokuese të njëanshme

Bashkimi Europian përmes zëdhënësit Peter Stano shprehën pakënaqësinë e tyre për përshkallëzimin e situatës në Veri me një ton më të ashpër e më pak diplomatik se zakonisht, shkruan Gazeta Metro.


Stano nuk emëroi se kë e konsideron nxitës të situatës por lë të nënkuptohet se situata e prodhuar me mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Veri nuk ishte zgjidhje e duhur siç e kanë bërë të ditur edhe më parë qëndrimin e tyre.

“Kosovë: Bashkimi Europian dënon ashpër përleshjet në veri, dënon sulmet ndaj patrullave të Eulex. Të gjithë duhet të ndërmarrin veprime për të de-eskaluar situatën dhe kthyer qetësinë. BE nuk do të pranojë më veprime të mëtutjeshme të njëanshme, provokuese. ”

Tutje shtojnë se të gjitha zgjidhjet duhet të kërkohen në tavolinën e bisedimeve në Bruksel siç theksohet në komunikatë./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë