Loading…

BE i bën thirrje Rusisë të liroj Navalnyn, ose të përballet me sanksione të ashpra

  • 26/01/2021 | 14:09

BE i bën thirrje Rusisë të liroj Navalnyn, ose të përballet me sanksione të ashpra

Bashkimi Evropian dënoi të hënën shtypjen e autoriteteve ruse ndaj mbështetësve të liderit të opozitës Alexey Navalny, dhe bëri thirrje për lirimin e të gjithë të arrestuarve, transmeton Gazeta Metro.


“BE i bën thirrje Rusisë që të lirojë Navalny dhe të arrestuarit,” u tha shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell gazetarëve pas një takimi të ministrave të jashtëm të BE.

Blloku e konsideron goditjen ndaj mbështetësve të Navalny “plotësisht të papranueshme, dënon ndalimet masive dhe brutalitetin e policisë”, tha ai.

Ai gjithashtu konfirmoi vizitën e tij në Moskë në javën e parë të shkurtit.

“Unë nuk ndaj mendimin ku nuk flisni kur gjërat shkojnë keq. Përkundrazi, ky është momenti kur ju duhet të flisni, ”shpjegoi ai, duke premtuar se ai do të ngrinte një sërë çështjesh të diskutueshme me Rusinë, duke përfshirë rastin e Navalny dhe goditjen e shoqërisë civile.

Ministrat e jashtëm nuk morën asnjë vendim për vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë në lidhje me çështjen Navalny pasi që nuk kishte asnjë propozim në tryezë, shpjegoi Borrell.

Sidoqoftë, ai premtoi të “merrte masa nëse e kërkojnë rrethanat”.

Pas marrjes së trajtimit në Gjermani për helmim, Navalny, 44 vjeç, u arrestua në Moskë pas kthimit të tij më 17 janar. Autoritetet ruse thanë se ai kishte shkelur provën nga një dënim me kusht për një shkelje të pastrimit të parave të vitit 2014, një çështje që Navalny thotë se është “e motivuar politikisht” ”

Më pak se 25 orë pas kthimit të tij, Gjykata e Moskës Khimki vendosi që Navalny të qëndronte në paraburgim 30 ditë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë