Loading…

BE mund të dërgojë një milion predha në Ukrainë

  • 17/03/2023 | 16:13

BE mund të dërgojë një milion predha në Ukrainë

Bashkimi Evropian mund të dërgojë një milion predha artilerie në Ukrainë.


Këshilli Evropian do të mirëpresë planin në një samit të javës së ardhshme të BE-së, sipas një drafti të konkluzioneve të parë nga e përditshmja gjermane Handelsblatt.

Dokumenti u bën thirrje vendeve që të sigurojnë menjëherë municion, duke përfshirë prokurimin e përbashkët.

Formulimi i tij mund të ndryshojë ende përpara se samiti të fillojë të enjten, raporton skynews.

Theksojmë se shteti polak ka paralajmëruar se do ta furnizojë me aeroplanë luftarakë forcat e armatosura ukrainase.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të Ukrainës më 24 shkurt duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë