Loading…

BE sanksionon sërish zyrtarët rusë, ende kundërshtojnë arrestimin e Navalny

  • 22/02/2021 | 16:55

BE sanksionon sërish zyrtarët rusë, ende kundërshtojnë arrestimin e Navalny

Ministrat e Jashtëm të BE-së vendosën sot për sanksione të reja, në shënjestër kundër zyrtarëve rusë përgjegjës për veprimet kundër udhëheqësit të opozitës Alexei Navalny, thanë disa diplomatë për AFP.


Navalny u arrestua në janar pasi u kthye nga Gjermania, ku u mjekua pas helmimit në Rusi, për të cilën ai fajësoi Kremlinin. Më 2 shkurt, një gjykatë ruse dënoi Navalny me akuzat se ai kishte shkelur dënimin me kusht për të cilin ishte dënuar më parë duke qëndruar në Gjermani.

BE ka dënuar më parë politizimin e gjyqësorit rus dhe kërkoi lirimin e pakushtëzuar të Navalny.

Një “marrëveshje politike” mbi sanksionet e reja u arrit sot në një takim të ministrave dhe kreu i diplomacisë së BE, Joseph Borrell, është i ngarkuar me propozimin e një liste të zyrtarëve rusë kundër të cilëve ato do të vendosen.

“Sanksionet duhet të përfshijnë zyrtarë të policisë dhe drejtësisë ruse, përgjegjës për trajtimin e papranueshëm të Navalny”, tha ministri i Jashtëm austriak Alexander Schalenberg.

Përpara takimit, Moska paralajmëroi BE se ishte “e gatshme të reagojë” në rast të “masave të reja kufizuese të njëanshme, të paligjshme”, deklaroi ambasadori i BE-së Vladimir Chizhov për gazetën gjermane Die Welt.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë