Loading…

BE thirrje vendeve anëtare: Veproni për të parandaluar valën e madhe të infeksioneve

  • 24/09/2020 | 16:43

BE thirrje vendeve anëtare: Veproni për të parandaluar valën e madhe të infeksioneve

Zyrtarët e Bashkimit Evropian u kërkuan kombeve anëtare të lëvizin shpejt për të ngadalësuar valën e fundit të infeksioneve COVID-19, në mënyrë që të shmangin përsëritje të bllokimeve të gjera që paralizuan ekonominë e kontinentit në pranverë, transmeton Gazeta Metro.


Komisionerja e Shëndetit të BE’së Stella Kyriakides, tha se vlerësimi më i fundit i rrezikut tregoi se disa vende po raportojnë më shumë raste tani sesa raportuan gjatë kulmit të pandemisë së hershme në Evropë.

“Ne jemi në një moment vendimtar. Të gjithë vendet anëtare duhet të jenë të gatshëm të hapin masat e kontrollit, menjëherë dhe në kohën e duhur, në shenjën e parë të shpërthimeve të reja të mundshme”, tha Kyriakides. “Ky mund të jetë shansi ynë i fundit për të parandaluar një përsëritje të pranverës së kaluar.”

Më shumë se 3 milion raste janë raportuar në Evropë që nga fillimi i vitit, duke përfshirë 187,509 vdekje, sipas shifrave nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve.

Për të kontrolluar rikthimin e virusit, disa kombe të BE kanë vendosur bllokime të lokalizuara, mbledhje të kufizuara publike dhe private përsëri dhe kanë kufizuar funksionimin e bareve, restoranteve dhe vendeve të argëtimit.

Drejtori i Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve Andrea Ammon, duke vënë në dukje ndikimin shoqëror të lëvizjeve të tilla, vuri në dukje nevojën për të mbajtur masa paraprake themelore të tilla si distancimi fizik dhe larja e shpeshtë e duarve.

“Derisa të ketë një vaksinë të sigurt dhe efektive të disponueshme, identifikimi i shpejtë, testimi dhe karantina e kontakteve me rrezik të lartë janë disa nga masat më efektive për të zvogëluar transmetimin,” tha Ammon.

Ndërsa disa anëtarë të BE-së kanë shkurtuar periudhat e tyre të detyrueshme të karantinës, ECDC vazhdon të rekomandojë karantina 14-ditore për njerëzit që kishin kontakte me individë të infektuar.

“Pandemia nuk ka mbaruar kurrë dhe ne nuk duhet të heqim dorë,” tha Ammon./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë