Loading…

Bëhen përgatitjet e fundit për pikë të përbashkët kufitare mes Kosovës dhe Maqedonisë

  • 19/09/2023 | 18:31

Bëhen përgatitjet e fundit për pikë të përbashkët kufitare mes Kosovës dhe Maqedonisë

Drejtoria e Doganave po përgatitet për vendosjen e one-stop-shop me Kosovën, gjegjësisht pikës së përbashkët kufitare mes dy vendeve në “Bllacë”, që pritet të mundësojë qarkullim më të shpejtë të mallrave dhe njerëzve.


Sipas drejtorit Stefan Bogoev, me këtë përforcohet konkurrenca e kompanive vendase në tregun ndërkombëtar dhe mundësohet mbështetje për tregtinë legale nga njëra anë dhe përmirësohen kushtet për parandalimin efektiv të aktiviteteve të paligjshme në kufirin nga ana tjetër.

“Vendkalimi kufitar Bllacë është pika e dytë më e rëndësishme kufitare në kufirin tonë verior, e cila mundëson hyrjen në Kosovë, dhe lëvizjet drejt Serbisë, Malit të Zi dhe më pas në detin Adriatik. Me modernizimin e tij kontribuojmë në përshpejtimin e tregtisë dhe transportit dhe përmirësimin e performancës së ekonomisë vendase”, theksoi Bogoev.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë