Loading…
BE’ja kërkon t’u vihet kufi pagave të qeveritarëve
  • 12/07/2018 | 08:15

BE’ja kërkon t’u vihet kufi pagave të qeveritarëve

Zyra e Bashkimit Evropian ka kërkuar që t’u jepet fund pagave të pakufishme në institucionet shtetërore dhe në ndërmarrjet publike, shkruan sot Koha Ditore.

Kjo zyrë është mbështetëse edhe e hartimit të Ligjit për Pagat, për të cilin Qeveria kishte paralajmëruar ta miratonte javën e kaluar, por kjo nuk ndodhi.

Zëdhënësja e zyrës së BE-së, Dinka Zhival ka thënë për “Kohën Ditore” se është e domosdoshme që nëpërmjet ligjit të vihet kufiri për pagat e zyrtarëve të lartë.

“Qeveria e Kosovës është në procesin e hartimit të Ligjit për Pagat, si pjesë e reformave më të mëdha në administratën publike, të mbështetur nga Bashkimi Evropian. Ligji do të përcaktojë sistemin e pagave dhe mëditjeve për zyrtarët dhe funksionarët publikë, si dhe rregullat për përcaktimin e pagave për punonjësit e ndërmarrjeve publike në Kosovë”, ka thënë Zhival.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë