Loading…

BE’ja në ankth: Mjekët grekë dalin në protesta, duan staf shtesë dhe furnizime me pajisje mjekësore

  • 09/04/2020 | 18:51

BE’ja në ankth: Mjekët grekë dalin në protesta, duan staf shtesë dhe furnizime me pajisje mjekësore

Shefat e BE vazhdojnë të luftojnë për të mbajtur bllokun të bashkuar mbi strategjitë e furnizimeve ekonomike dhe mjekësore, për të luftuar krizën e koronavirusit, derisa mjekët grekë kanë dalur në rrugë për të protestuar, transmeton Gazeta Metro.


Protestat masive u organizuan nga mjekët në të gjithë vendin të martën për të bërë kërkesat e qeverisë për të punësuar staf shtesë mjekësor për të luftuar pandeminë.

Mjekët dhe infermierët drejtuan protestat duke mbajtur një flamur të madh ku shkruhej “Ne luftojmë për ju. Ngritni zërin për ne’’, në Athinë jashtë spitalit më të madh në Greqi.

Stafi nga më shumë se një duzinë spitale të tjera në të gjithë vendin u ndoq nga padia, e organizuar nga sindikata e mjekëve të spitalit kombëtar.

Të mbështetur nga Partia Komuniste Greke, mjekët kërkuan që Qeveria të impononte një detyrim për klinikat private dhe praktikuesit që t’i bashkohen luftës kundër COVID-19.

Greqia ka imponuar një bllokim mbarëkombëtar dhe ndaloi ardhjen nga vendet jo të BE-së, si dhe nga Gjermania, Italia dhe Spanja.

Masat kanë goditur ekonominë e saj, e cila po mbështetet në turizmin për rimëkëmbje pas një krize dekade të gjatë borxhesh.

“Unë mendoj se është e qartë për ne që ditët e kaluara ka një ngadalësim dhe ne presim të shohim një ulje, që do të thotë se masat po tregojnë rezultate”, tha profesori Sotiris Tsiodras, këshilltari kryesor i qeverisë për koronavirusin.

Autoritetet kanë zgjatur një bllokim deri në 27 Prill, që do të thotë se kufizimet do të zbatohen gjatë Pashkëve, festa më e rëndësishme fetare në kalendarin ortodoks kur qindra mijëra Grekë normalisht shkojnë në shtëpitë e tyre familjare për të festuar.

“Beteja që ne po zhvillojmë është një e vështirë dhe gabimi më i keq që mund të bëjmë është nënvlerësimi i armikut, kështu që është e rëndësishme të dëgjoni ekspertë dhe të shmangni çdo lëvizje nëse nuk është absolutisht e nevojshme,” tha Ministri i Menaxhimit të Krizave, Nikos Hardalias.

Kjo protest vjen pasi Komisioni Evropian ka njoftuar paketat e ndihmës shtetërore prej shumë miliardë eurosh për Greqinë, Portugalinë dhe Poloninë.

Portugalia deri më tani ka raportuar 12442 raste të konfirmuara të koronavirusit dhe 345 vdekje, një numër relativisht i ulët, veçanërisht në krahasim me Spanjën fqinje, e cila ka parë afro 14,000 vdekje, e dyta pas Italisë. Rastet pritet të rrafshohen në fund të majit, thanë autoritetet portugeze shëndetësore./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë