Loading…

‘Besoj në Zotin që ka krijuar njerëzimin e jo në Zotin që njerëzimi krijoi’

  • 30/06/2020 | 08:25

‘Besoj në Zotin që ka krijuar njerëzimin e jo në Zotin që njerëzimi krijoi’

Jean-Baptiste Alphonse ka lindur në Paris, më 24 nëntor 1808. Ai ka qenë një kritik, gazetar dhe novelist i shquar francez.


I edukuar në Kolegjin Bourbon, Alphonse më pas u bë mësues pikërisht aty.

Si novelist, shkroi një numër të madh novelash, duke përfshirë “Sous les Tilleuls”, “Une heure trop tard”, “Le Chemin le plus court” e të tjera…

Në vitin 1839, u punësua si redaktor në gazetën e famshme franceze “Le Figaro”, e cila konsiderohet si gazeta e përditshme më e vjetër në Francë.

Ai ka vdekur në Saint-Raphaël më 28 nëntor të vitit 1890.

Përveç tjerash është shumë i njohur edhe për epigramet e tij, të cilat citohen shumë shpesh edhe në ditët e sotme.

“Besoj në Zotin që ka krijuar njerëzimin e jo në zotin që njerëzimi krijoi…”.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë