Loading…

Beteja më e frikshme se kurrë më parë, 6 armët më të fuqishme sekrete në botë

  • 10/11/2021 | 23:33

Beteja më e frikshme se kurrë më parë, 6 armët më të fuqishme sekrete në botë

Teknologjia ushtarake po vazhdon të përparojë me ritme të pabesueshme. Nëse i krahasoni armët e Luftës së Dytë Botërore me armët e sotme, thjeshtë e shihni se sa janë avancuar ato dhe duket se lufta është e gatshme të bëhet më e rrezikshme si kurrë më parë.

Nga dronët në qiell, tanket me drone të pajisur me armë të pabesueshme e avionë të vegjël pa pilot, këtu mund të informoheni për armët e fshehta ushtarake.

Apokalipsi bërthamor rus ‘Poseidon’

Ndoshta keni dëgjuar për armën e re të Rusisë, e cila quhej ‘Status-6’ ose KANYON. Njëherë u mendua se arma ishte një mashtrim derisa kërkuesit gjurmuan zhvillimin e sistemit që filloi në vitin 2008.

Dronët rimbushës nga lazerët që mund të fluturojnë përgjithmonë

Agjencia e Avancuar e Mbrojtjes ka zhvilluar një avion të telekomanduar që ka panele diellore që janë ndërtuar në krahë dhe bateri në trup. Bateritë sigurojnë energji, por derisa ato fillojnë të shpenzohen, operatorët e dronit, kanë një rreze lazer në panelet diellore, të cilat rimbushin bateritë.

Radar Giant Ionosphere-Zapping i Kinës

Kjo armë e zhvilluar nga kinezët, përshkruhet si një “radar i shpërndarjes së papërfillshme të fuqisë së lartë” dhe është menduar të kap valët e radios nga shtresa e lartësisë së Tokës me gaz të ngarkuar të quajtur jonosferë.

Projekti Thor

Edhe pse ky projekt ka disa kufizime me teknologjinë tonë të tanishme, është diçka që është ende në tavolinë … ne po flasim për një meteor të armatosur. Në vitet 1950 një studiues i operacioneve Boeing me emrin Jerry Pournelle, parashikonte një sistem armësh o me municione konvencionale apo eksplozivë kimikë, por shufra masive të falsifikuara nga metalet e rënda ‘Tungsten’, të cilat do të hidheshin nga lartësitë nën-orbitale.

Sistemi fantazmë detar Juliet

GHOST është një anije e super avancuar sekrete që redukton fërkime byk me 1 / 900th atë të ujitjes konvencionale. Ghost përdor një anije xhiro-stabilizuese të dyfishtë-lundruese, super-frekuencë kavitacioni me shpejtësi të lartë.

Arma Dragua e detit

Marina e SHBA-së dhe një kontraktor i panjohur i mbrojtjes, po punojnë për një raketë të re që shërbimi thotë se do t’u japë nëndetëseve të saj një aftësi të re “sulmuese shkatërruese” për të kapur anijet e armikut. Është quajtur Dragon Deti, por askush nuk është me të vërtetë i sigurt se çfarë është për shkak se po mbahet sekret.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë