Loading…

Beteja për Kiev: Ukrainasit i zënë rusët e fshehur në pyll, bëjnë kërdinë me artileri mbi ta

  • 14/03/2022 | 17:29

Beteja për Kiev: Ukrainasit i zënë rusët e fshehur në pyll, bëjnë kërdinë me artileri mbi ta

Në betejën për Kiev ofensive ruse ka ngelur dhe nuk ka përparim pasi që nuk kanë arritur të vendosin kampet e tyre taktike. Kanë ngelur rusët ende mbi qytetin Irpin dhe Hostomel në qarkun e Kiev, transmeton Gazeta Metro.


Sipas raporteve të fundit nga beteja për kryeqytetin ukrainas, rusët jo që nuk kanë përparuar por kanë ngelur në vend dhe në disa raste janë zmbrapsur dhe kthyer mbrapsht nga erdhën.

Dy ofensiva të ukrainasve kanë rezultuar të suksesshme ditëve të fundit. Në anën perëndimore të qytetit të rrethuar Chernihiv kanë çarë rrethimin dhe ende kontrollojnë territorin e çliruar.

Njëjtë kanë përparuar drejt qytetit në jug, Mariupol dhe kanë dalë të çajnë dhe të dalin në perëndim të tij. Beteja atje, megjithëse në kushte të rënda për ukrainasit po vazhdon.

Në xhirimin e publikuar nga ushtria ukrainase shihen si ushtarët e këtij njësiti luftojnë pak mbi qytetin Hostomel, për të rikthyer nën kontroll një fshat. Aty shihet njësiti i granatierëve dhe këmbësoria ukrainase në sulm. Njëri prej tyre e jep edhe një vlerësim për armatën ruse: “Kemi fat që këta shkërdhata janë aq budallenj” tha ai./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë