Loading…

Bezos zyrtarisht njeriu më i pasur në botë

  • 17/07/2018 | 15:13

Bezos zyrtarisht njeriu më i pasur në botë

Jeff Bezos është personi më i pasur në hitorinë e njerëzimit. Themeluesi dhe Drejtori iGjeneral i gjigantit të shitjeve Amazon tani ka pasuri prej 150 miliardë dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bllomberg, transmeton GazetaMetro.net


Kjo shifër e theu rekordin që deri tani mbante themeluesi i Microsoft, Bill Gates, i cili në vitin 1999 kishte pasuri prej 100 miliardë daollarë, shifër e cila nëse llogaritet edhe inflacioni gjatë këtyre viteve do të ishte e barabartë me 149 miliardë dollarë.

Gates dhe Bezos me vite ishin në garë për njeriun më të pasur në planet.

Mirëpo, ish shefi i Microsoftit kishte dhuruar gati gjysmën e pasurisë së tij për bamirësi dhe aktualisht ka pasuri prej 95,5 miliardë dollarë.

Rritja e e cmimit të aksioneve të Amazon ka bërë që pauris e Bezos të arrijë 150 miliardë, e që parashikohet se do të vazhdojë të rritet gjatë vitit 2018. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë