Loading…

Biden dhe Von der Leyen takohen sot, flasin edhe për Ballkanin Perëndimor

  • 10/11/2021 | 14:09

Biden dhe Von der Leyen takohen sot, flasin edhe për Ballkanin Perëndimor

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, do të takojë këtë të mërkurë në Shtëpinë e Bardhkë e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.


Biden dhe von der Leyen kanë për të diskutuar mbi tregtinë dhe trazirat e Ballkanit Perëndimor, ndër të tjera, ndërsa ai vazhdon të përpiqet të përmirësojë lidhjet me Bashkimin Evropian.

Takimi në Uashington vjen menjëherë pasi Biden dhe von der Leyen, i cili është president i ekzekutivit të BE-së, u takuan gjatë mbledhjes së G20 të liderëve botërorë në Romë dhe konferencës së OKB-së për klimën në Glasgoë, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Shtëpia e Bardhë tha se të dy liderët do të ndjekin ato takime dhe do të diskutojnë “rregullat e rrugës” për ekonominë përmes një këshilli të përbashkët të tregtisë dhe teknologjisë SHBA-BE, ngrohjen globale dhe çështjet rajonale si Ukraina dhe Ballkani Perëndimor.

Biden, një demokrat, ka kërkuar të forcojë lidhjet me Evropën pasi paraardhësi i tij Donald Trump, një republikan, refuzoi aleatët dhe institucionet gjatë kohës së tij në detyrë.

“Presidenti Biden do të riafirmojë mbështetjen e tij për Bashkimin Evropian si një partner themelor për Shtetet e Bashkuara”, tha në një deklaratë zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Emily Horne.

Marrëdhëniet transatlantike janë përmirësuar nën Biden, me Shtetet e Bashkuara dhe BE-në që kanë zgjidhur dy mosmarrëveshje të mëdha tregtare mbi subvencionet e avionëve dhe prodhimin e çelikut për të bërë kauzë të përbashkët për kërcënimet më të mëdha të paraqitura nga Kina.

Biden dhe von der Leyen mund të diskutojnë një rritje të mprehtë të çmimeve të energjisë që ka nxitur shqetësimet për inflacionin, duke thelluar diskutimet e nisura gjatë G20.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë