Loading…

Biden e pezulloi ‘ministrinë e së vërtetës’, shefja e bordit tërhiqet nga detyra

  • 19/05/2022 | 16:52

Biden e pezulloi ‘ministrinë e së vërtetës’, shefja e bordit tërhiqet nga detyra

Administrata Biden ka pezulluar tani për tani planin kontrovers për krijimin e Bordit të Dezinformatave në Departamentin e Sigurisë së Atdheut, që shkaktoi që e caktuara si udhëheqëse e bordit Nina Jankowic të tërhiqet nga posti, transmeton Gazeta Metro.


Ky bord ishte subjekt i disa javë kritika të shumta nga republikanët, liberalët dhe madje edhe disa nga krahu i majtë në SHBA ,që e krahasonin këtë skemë si ‘Ministria e së Vërtetës’ nga romani i famshëm nga George Orwell “1984”.

Gazeta amerikane The Washington Post raportoi se Departamenti i Sigurisë së Atdheut (Department of Homelnad Security) ka vendosur që të ndalë veprimtarinë e këtij bordi të hënën, ndërsa të mërkurën kishte dorëzuar letrën e dorëheqjes edhe kreu i bordit, Nina Jankowic.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre u ballafaqua me gazetarë dhe tentoi të distanconte ekzekutivin nga nisma e dështuar, duke këmbëngulur se nuk kishin bënin fare me këtë kur u pyetën nëse kishin urdhëruar ndalimin.

Administrata Biden e kishte krijuar heshturazi bordin muajin e kaluar me pretendimin e luftimit të përhapjes së dezinformatave nga agjentët e Rusisë, Kinës dhe Iranit. Pas kritikave të shumta departamenti i kishte këmbëngulur se bordi “nuk ka autoritetin e operimit dhe as kapacitetin”, dhe synimin e mbrojtjes së fjalës së lirë sesa kufizimit të saj.

Mirëpo me gjithë arsyetimet e kreu i bordit Nina Jankowic ishte vet një objekt i madh i kritikave pasi dolën idetë e saja rreth veprimtarisë së bordit. Mbrojtja e lirisë së fjalës së lirë përfshinte lejimi i shfrytëzuesve ‘të verifikuar në Twitter’ të redaktonin komentet e shfrytëzuesve të tjerë të ‘pa verifikuar’ nëse mendojnë se janë ‘gabim’.

Jankowic vet është një person kontrovers si përhapëse e dezinformatave të dëshmuara si fals dhe në procese gjyqësore madje.

Kritikët e kësaj nisme reaguan ndaj shpërbërjes së bordit të dezinformatave që e vlerësuan si fitore e madhe për lirinë e fjalës./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë