Loading…

Biden fiton zyrtarisht garën demokrate për t’u përballur me Trump

  • 06/06/2020 | 17:28

Biden fiton zyrtarisht garën demokrate për t’u përballur me Trump

Ish–zëvendëspresidenti, Joe Biden fitoi garën e Partisë Demokrate për garuar në zgjedhjet e nëntorit me presidentin, Donald Trump.


“Ishte nder të konkuroja me një nga grupet më të talentuara të kandidatëve të Partisë Demokratike dhe jam krenar të them se po hyjmë në këtë zgjedhje të përgjithshme si një parti e bashkuar”, deklaroi Biden.

Biden kaloi pragun e prej 1 991 delegatësh për të arritur kandidaturën, sipas të dhënave nga Associated Press.

Fitorja është kryesisht simbolike sepse Biden ishte kandidati i vetëm i mbetur në garën demokrate, pasi senatori i krahut të majtë, Bernie Sanders u tërhoq në prill.

Më shumë se dhjetëra shtete kanë kaluar në votime nëpërmjet postës, për shkak të shqetësimeve të shëndetit publik, mes të pandemisë së koronavirusit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë