Loading…

Biden me fjalim prekës drejtuar amerikanëve: Kujton ‘Ditën e Falendërimeve’ kur kishte humbur gruan e tij dhe vajzën

  • 26/11/2020 | 16:21

Biden me fjalim prekës drejtuar amerikanëve: Kujton ‘Ditën e Falendërimeve’ kur kishte humbur gruan e tij dhe vajzën

Në një fjalim në prag të Falënderimeve kandidati demokrat Joe Biden i cili doli fitues në zgjedhjet presidenciale, iu drejtua populli amerikanë duke u kërkuar që këtë festë ta kalojnë mes kufizimeve në udhëtime, dhe mos të ketë tubime, në mënyrë që të luftohet pandemia derisa shifrat e viktimave dhe të infektuarve ende janë në rritje, transmeton Gazeta Metro.


Deri tani në SHBA janë më shënuar më shumë se 12 milion rasteme koronavirus, derisa janë konfirmuar 260 mijë viktima. Spitalet vazhdojnë të jenë të stërmbushura, deria udhëheqësit e shteteve paralajmërojnë për një gjendje katastrofike.

Biden, kërkoi mbrëmë unitet nga amerikanët.

‘’Ne duhet të luftojmë me virusin, jo njëri tjetrin’’, tha Biden nga Wilmington, ku edhe ka filluar punën rreth tranzicionit para inaugurimit të tij që do ndodh me 20 janar.

Ndërsa Trump ka lejuar kalimin e Biden për të vazhduar ai nuk ka pranuar humbjen ose nuk ka ndaluar së bërë pretendime të pabazuara të mashtrimit zgjedhor.

Duke i bërë jehonë fjalimeve të mëparshme të informuara nga historiani Jon Meacham, Biden tha se ushtria e George Washington shënoi ditën “në kushte dhe privime jashtëzakonisht të vështira.

“Duke mos pasur ushqim, veshmbathje, strehim, ata po përgatiteshin të kalonin një dimër të gjatë e të vështirë, por pavarësisht nga vuajtjet, ata treguan nderim dhe karakter që po trillonte shpirtin e kombit. Besimi, guximi, sakrifica, shërbimi ndaj vendit, shërbimi ndaj njëri-tjetrit dhe mirënjohja, madje edhe përballë vuajtjeve, kanë qenë prej kohësh pjesë e asaj që do të thotë Falënderimet në Amerikë. ”

Biden kujtoi Falënderimet e para të familjes së tij pa gruan e tij, Neilia Hunter Biden dhe vajzën e re Naomi, të dy të vrarë në një aksident me makinë në 1972.

“E di që kjo periudhë e vitit mund të jetë veçanërisht e vështirë,” tha ai. “Më besoni, e di. Mbaj mend atë Falënderim të parë. Karrigia e zbrazët, heshtja që të merr frymën. Është vështirë të kujdesesh, e vështirë të falendërosh. Unë do të mendoj dhe lutem për secilin prej jush këtë Falënderim.”

Biden është kandidati i parë presidencial që merr më shumë se 80 milion vota. Por Trump ishte vetëm 6 milion prapa./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë