Loading…

Biden: Nëse do jem president, familjarët e mi nuk do mbajnë asnjë post në Shtëpinë e Bardhë

  • 14/10/2019 | 10:25

Biden: Nëse do jem president, familjarët e mi nuk do mbajnë asnjë post në Shtëpinë e Bardhë

Joe Biden tha nëse ai zgjidhet president, askush në familjen e tij nuk do të mbajë një vend pune ose të ketë një marrëdhënie biznesi me një korporatë të huaj ose qeveri të huaj, transmeton Gazeta Metro.


Vërejtjet e Bidenit për reporterët në Forumin presidencial të Punëve të Bashkuara për Punëtorët e Tregtisë 2020 në Altoona, Ioëa, të Dielën erdhën disa orë pasi djali i tij, Hunter, njoftoi se do të tërhiqet nga bordi i një firme private kineze të kapitalit privat dhe i përkushtuar të mos bëjë asnjë të huaj të punojë nëse babai i tij zgjidhet president.

Biden tha se avokatët e djalit të tij i kishin thënë që ata do të lëshonin një deklaratë por ai nuk u këshillua me djalin e tij për deklaratën dhe e pa vetëm kur u lëshua publikisht të Dielën në mëngjes.

Biden tha se askush nuk ka pohuar se ai ose djali i tij kanë bërë ndonjë gjë të gabuar, përveç Presidentit Donald Trump.

Bideni i ri është bërë një objektiv i kritikës së Trump për punën e tij në bordet e kompanive në Ukrainë dhe Kinë, megjithëse nuk ka asnjë provë që ai është angazhuar në sjellje të paligjshme.

Kërkesa e Trumpit të presidentit ukrainas për të hetuar marrëdhëniet e biznesit të Hunter Biden në atë vend është bërë baza për një hetim të fajësimit në Shtëpinë e Sh.B.A. Demokratët pretendojnë se kërkesa ishte si përdorimi i fuqisë së presidencës për të kërkuar në mënyrë të padrejtë një fuqi të huaj për të hetuar familjen e një prej rivalëve të tij të brendshëm politikë. Trump ka thënë se nuk ka bërë asgjë të gabuar.

Biden tha se asnjë organizatë lajmesh që ka hetuar marrëdhëniet e biznesit të djalit të tij nuk kanë zbuluar se ka pasur ndonjë keqbërje nga Bidens./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë