Loading…

Biden ‘shpëton’ 27 miliardë dollarë nga shpenzimet e propozuara prej Trump

  • 02/02/2021 | 15:49

Biden ‘shpëton’ 27 miliardë dollarë nga shpenzimet e propozuara prej Trump

Presidenti Joe Biden, tërhoqi të gjitha shkurtimet e shpenzimeve të propozuara nga ish Presidenti Donald Trump gjatë ditëve të tij të fundit në detyrë, transmeton Gazeta Metro.


Biden tha në një letër drejtuar Kongresit se ai po përmbys të gjitha 73 shkurtimet e shpenzimeve që Trump kishte kërkuar, të cilat prekën pothuajse çdo agjenci të nivelit të kabinetit, si dhe programet federale të tilla si Endoëments National of the Arts and Humanities.

Sipas Aktit të Kontrollit të Buxhetit dhe Mbërthimit të vitit 1974, presidenti mund të kërkojë që Kongresi të heqë autoritetin e buxhetit që ai kishte miratuar më parë.

Shkurtimet, të njohura si shpëtime, arritën në 27.4 miliardë dollarë (36.4 miliardë dollarë), sipas një letre të 14 janarit drejtuar Kongresit.

Shkurtimet e propozuara kishin ardhur pasi Trump u irritua me disa nga shpenzimet e përfshira në një projekt-ligj të shpenzimeve në dhjetor.

“Unë do të nënshkruaj paketën Omnibus dhe Covid me një mesazh të fortë që i bën të qartë Kongresit se sendet e kota duhet të hiqen”, tha Trump në një deklaratë ndërsa nënshkroi projekt-ligjin në fund të dhjetorit.

Shkurtimet e propozuara do të kishin goditur gjithashtu degën legjislative të qeverisë federale, Distriktin e Kolumbisë, Korpusin e Paqes dhe Agjencinë e SHBA për Zhvillim Ndërkombëtar, ndër iniciativa të tjera./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë