Loading…

Bideni si të ishte kosovar, s’e pranon fajin për humbjen shokuese në Virgjinia

  • 04/11/2021 | 09:00

Bideni si të ishte kosovar, s’e pranon fajin për humbjen shokuese në Virgjinia

Presidenti amerikan, Joe Biden, i ka mohuar sugjerimet se humbja shokuese e Partisë Demokratike në garën për guvernator të Virgjinias është vlerësim i presidencës së tij.

Sipas shefit të Shtëpisë së Bardhë, ngecja në agjendën e tij legjislative në “Capitol Hill” nuk ka ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve shtetërore, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Ai i përmendi votuesit e Trumpit, shkollat, vendet e punës dhe çmimin e karburanteve si arsye për humbjen befasuese të demokratit Terry McAuliffe.

Republikani Glenn Youngkin, figurë e re në politikë, erdhi nga prapaskena për ta fituar garën për guvernator të Virgjinias të martën.

Në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën, Bideni u pyet nëse pranon ndonjë faj për “tërmetin” politik të së martës në Virgjinia. Ai tha se votuesit janë të zemëruar për shumë gjëra, përfshirë pandeminë, shkollimin, ekonominë dhe çmimin e karburanteve.

Bideni pranoi se demokratët është dashur që ta miratojnë pakon e tij prej 1.75 trilion dollarësh për programet sociale dhe klimatike dhe planin prej 1 trilionësh për infrastrukturë para zgjedhjeve të së martës.

Ai pranoi disa pyetje nga gazetarët edhe për promovimin e vaksinës kundër koronavirusit për fëmijët amerikanë të moshës 5 deri 11-vjeçare. Presidenti i inkurajoi prindërit që t’i vaksinojnë fëmijët në mënyrë që shkollat të mbeten të hapura.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë