Loading…

Bie kallashnikov: Kjo është arma më e fuqishme në botë

  • 23/01/2020 | 14:42

Bie kallashnikov: Kjo është arma më e fuqishme në botë

Konsiderohet edhe më e fuqishme se kallashnikovi AK’47,  dyzet vjet më parë Ushtria Franceze miratoi një pushkë të re sulmi, që ndikoi edhe në përparimin e teknologjisë së armëve të vogla, shkruan Gazeta Metro.


E shkurtër dhe kompakte, FAMAS është arma më fuqishme e Francës. Fusil d’Assaut de la Prodhimi d’Armes de Saint-Manufacturetienne, ose pushka sulmuese FAMAS zëvendësoi pushkët e vjetra dhe armët e automjeteve në shërbimin francez me një armë plotësisht moderne.

FAMAS ka qenë një ndër pushkët e para të sulmit me armë zjarri, kjo që arriti një gjatësi të shkurter, duke vendosur veprimin prapa këmbëzes.

Kjo, lejonte që arma të kishte një fuqi të gjatë, ndërsa ende qëndron kompakte. FAMAS, ka një fuqi prej prej 19 inç, me gjatësi prej 29 inç, në krahasim me karabinën amerikane e cila ka një fuqi prej 14.5 inç, por me gjatësi 33 inç.

Për dallim prej shumë armëve bashkëhore, internet e të cilave bazohen kryesisht në armët AR’15, AR’18 dhe AK’47, pushka franceze përdorë një sistem të pazakontë të goditjes me levë.

Ndryshe, kjo armë i ka shërbyer Francës në konflikte të shumëta, duke përfshirë edhe në vitin 1991 të ndërhyrjes së NATO’s në Afghanistan. Në vitin 2017, FAMAS u rregullua edhe më shumë dhe iu shtuan edhe funksione të tjera./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë