Loading…

Bie nën 10% papunësia në Eurozonë

  • 01/12/2016 | 13:13

Bie nën 10% papunësia në Eurozonë

Papunësia  në eurozonë ka rënë nën 10% për herë të parë që nga prilli i 2011, tregojnë të dhëna të BE-së.

Agjencia për statistika Eurostat ka thënë se numri i të papunëve në eurozonën e përberë nga 19 shtete ka renë në 9.8% në muajin tetor, duke u paraprirë me shtetet e Francës dhe Italisë.

Vendi me numrin më të vogël të të papunëve ishte centrali elektrik Gjermania me 4.1%, ndërsa vendet me përqindje të madhe të papunësisë  janë Greqia plotë borxhe me 23.4% dhe Spanja me 19.2%.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë