Loading…

Bie niveli i ujit: Shfaqet fshati i dikurshëm

  • 13/08/2019 | 22:39

Bie niveli i ujit: Shfaqet fshati i dikurshëm

Në rajonin i cili është duke e përjetuar periudhën më të nxehtë në vitet e fundit, ujitjja e tokës bujqësore ka shkaktuar që të ulet niveli i ujit në diga dhe pellgjeve.


Fshati i dikurshëm Bashqavush në qytetin Agra në Turqi i cili ka mbetur nën ujë të digës dhe mund të shikohej vetëm minareja e xhamisë, pas tërheqjes së ujit rrënojat e saj janë shfaqur sërish, raporton Anadolu Agency (AA), përcjellë Klan Kosova.

Në rajonin i cili është duke e përjetuar periudhën më të nxehtë në vitet e fundit, ujitjja e tokës bujqësore ka shkaktuar që të ulet niveli i ujit në diga dhe pellgje.

Në qytetin Agra temperatura ka arritur deri në 38 gradë celsius, ndërsa niveli i ujit në digë nka rënë për pesë metra.

Fshati Bashavush i cili pasi është aktivizuar diga kishte mbetur nën ujë sërish është shfaqur.

Tërhiqet uji i digës, shfaqet sërish fshati i dikurshëm http://v.aa.com.tr/1555915

Tërhiqet uji i digës, shfaqet sërish fshati i dikurshëm http://v.aa.com.tr/1555915

Posted by Anadolu Agency Shqip on Tuesday, 13 August 2019

Liqeni i bërë nga diga pret fotograf të shumtë në muajt e pranverës dhe dimrit.

Tani tërheq vëmendjen me pamjen pas tërheqjes së ujit.

Ish-banorët e fshatit të cilët më parë kishin mundësinë që të shohin vetëm minarenë e xhamisë në vitetet e kaluara, këtë herë për herë të parë pas shumë kohësh arritën që të shohin edhe shtëpinë e shëndetit, urën, shtëpitë, ahuret dhe vendet tjera.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë