Loading…

Bie numri i pacientëve me COVID-19 nëpër spitalet e përgjithshme

  • 07/05/2021 | 14:25

Bie numri i pacientëve me COVID-19 nëpër spitalet e përgjithshme

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka bërë të  ditur se po vazhdon të ketë rënie numri i pacientëve që po trajtohen në klinikat COVID dhe spitalet e përgjithshme në kuadër të SHSKUK’së, shkruan Gazeta Metro.


Në njoftim bëhet e ditur se 344 janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë, 35 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore dhe 306  janë nën asistim të oksigjeno-terapisë.

Në QKUK janë të shtrirë 196 pacientë

14 prej tyre në gjendje të rënduar

140 të konfirmuar me Sars Cov-2 pozitivë

157 me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë sipas klinikave

Klinika Infektive, 90 pacientë

Klinika Infektive II ( mjekësia sportive), 16 pacientë

Klinika e Pulmologjisë,  70 pacientë

Mjekimi Intensiv -COVID, 15 pacientë + 3 në Repartin Intensiv në Klinikën Infektive

Klinika e Pediatrisë, 1 pacientë

Klinika e Gjinekologjisë, 4 paciente

Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 225 pacientë

17 prej tyre në gjendje të rënduar

204 të konfirmuar pozitivë

149 me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë sipas spitaleve të përgjithshme

Spitali i Prizrenit, 51 pacientë

Spitali i Gjakovës, 36 pacientë

Spitali i Pejës, 63 pacientë

Spitali i Gjilanit, 35 pacientë

Spitali i Ferizajt, 34 pacientë

Spitali i Mitrovicës, 32 pacientë

Spitali i Vushtrrisë, 8  pacientë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë