Loading…
Bie përsëri çmimi i Bitcoinit
  • 13/06/2018 | 09:48

Bie përsëri çmimi i Bitcoinit

Çmimet e kriptovalutave mbetën nën presion gjatë fundjavës pasi Reuters dhe agjencitë e tjera të lajmeve raportuan se këmbimorja e kriptovalutave e Koresë së Jugut, Coinrail u thye nga hakerët, duke nxitur shqetësime rreth sigurisë së këmbimoreve të vogla dhe të mesme.

Në një deklaratë, Coinrail tha se ishte nën “ndërhyrje kibernetike”, duke shkaktuar një humbje për rreth 30 për qind të monedhave të tregtuara në këmbimore. Gjithashtu, presion mbi kritptovaluta po bënë edhe informacioni që rregullatorët nga Commodity Futures Trading Commission kërkuan të dhënat tregtare nga këmbimoret e kryptovalutave, përcjell Telegrafi.

Rregullatorët kërkuan të dhënat për të hetuar nëse manipulimi është duke kompromentuar çmimet në tregjet dixhitale të monedhës. Prova është duke ndjekur nisjen e të ardhmes së Bitcoin nga CME Group në dhjetor të vitit të kaluar.

CME formon çmimet e të ardhmes së Bitcoin bazuar në të dhënat nga këmbimoret e kriptovalutave, përfshirë Bitstamp, Coinbase dhe Kraken, ku tregtëtimi manipulues mund të kishte shtrembëruar vlerën e të ardhmes së Bitcoinit.

Aktualisht çmimi i një Bitcoini është duke u tregtuar me 6,600 dollarë, me një rënie prej 4 për qind gjatë 24-orëve të fundit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë