Loading…

Bien çmimet e prodhimit në Kosovë

  • 13/12/2016 | 20:03

Bien çmimet e prodhimit në Kosovë

Sipas të dhënave të zyrës statistikore të Kosovës, deflacioni çmimeve të prodhimit në Kosovë u ngadalësuan në 4.9 për qind nga viti në vit në tremujorin e tretë nga 5.4 për qind, deflacioni në tremujorin e kaluar.


Ndërsa në baza tremujore, çmimet e prodhimit të Kosovës u kthyen në inflacion prej 0.4 për qind në tremujorin e tretë nga 4.6 për qind deflacioni në periudhën prill-qershor.

Çmimet në sektorin e energjisë, e cila ka peshën më të madhe, nga 28.9% në indeksin e çmimeve të prodhimit,  ka rënë në 16 përqind, në vit në tremujorin e tretë.

Çmimet e prodhimit në sektorin e ushqimit, e cila ka peshën e dytë më e madhe, e cila nga  13.7 për qind ka levizur deri 0.5 pqë qind, transmeton Gazeta Metro.

Çmimet e prodhimit të produkteve minerale jo-metalike, të cilat kanë peshën e tretë më të madh të 12.6 përqind , ka rënë 7.2 përqind nga viti në vit.

Në tremujorin e parë të vitit 2016, Kosova raportoi deflacionin vjetor  të çmimeve të prodhimit për herë të parë që prej tremujorit të parë të vitit 2014, pas regjistrimit një inflacion mesatar të çmimeve të prodhimit prej 2.7 përqind  në vitin 2015./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë