Loading…

BIK detaje për ditën e Kurban Bajramit

  • 28/08/2017 | 10:19

BIK detaje për ditën e Kurban Bajramit

Ndonëse u përfol se kjo festë do të shtyhet për një datë tjetër, meqë e premtja ose siç njihet me fenë islame e xhuma, është vetë ditë e madhe dhe sipas informatave që u përfolën nuk do të duhej të ishin dy festa në të njëjtën ditë, një gjë e tillë nuk do të ndodhë.


Kurban Bajrami ose Bajrami i Vogël siç thuhet në gjuhën e popullit do të jetë të premten më 1 shtator.

Këtë e ka konfirmuar zëdhënësi i BIK-ut për portalin Arbresh.info, Ahmet Sadriu.

“Dita e parë e Kurban Bajramit është dita e premte dhe nuk lëviz”, ka thënë ai, duke treguar edhe kohën e faljes së namazit.

“Namazi i Bajramit falet në orën 06:37”, thekson Sadriu.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë